Jak działa opaska sportowa?

Bransoletki sportowe, znane również jako smartbandy, to gadżety do noszenia, które mierzą i rejestrują aktywność fizyczną i kondycję użytkownika. Te bezprzewodowe urządzenia łączą się bezpośrednio ze smartfonami i specjalnymi aplikacjami, które pomagają lepiej wizualizować zarejestrowane dane, analizować je i zarządzać nimi w bardziej przystępny sposób.

Co można zmierzyć za pomocą bransoletki sportowej?

Śledzą dane dotyczące odległości przebytej podczas każdej aktywności, liczbę kroków, tętno i spalone kalorie. Niektóre z nich zawierają dodatkowe pomiary, takie jak jakość snu, oraz specjalne funkcje, takie jak GPS i alarmy dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Różne dostępne modele smartbandów zaspokajają różne potrzeby każdego typu sportowca. Istnieją modele zaprojektowane specjalnie dla biegaczy, modele z funkcjami smartwatcha oraz modele ogólne, które spełniają wymagania każdej dyscypliny sportu, aktywności sportowej i treningu fizycznego.

Niektóre z tych bransoletek mierzą i wyświetlają czas, jaki użytkownik spędza w każdym stadium snu, całkowity czas snu, a nawet liczbę przypadków przerwania snu. Ponadto są w stanie rejestrować czas odpoczynku z podziałem na fazy snu lekkiego i głębokiego.

W tych urządzeniach aktywność podczas snu jest analizowana poprzez rejestrację ruchu użytkownika. Chociaż eksperci twierdzą, że dokładny pomiar snu jest możliwy tylko poprzez rejestrowanie aktywności mózgu, wartości mierzone przez bransoletkę są wystarczające.

Jak działają te opaski na rękę?

Większość z tych bransoletek działa w oparciu o system oparty na trójskładnikowym akcelerometrze, który mierzy przyspieszenie na początku i końcu ruchu oraz intensywność względem trzech osi. System posiada również dwie elektrycznie naładowane płytki i mały czujnik przeciwwagi.

Kiedy osoba wykonuje ruch, przeciwwaga przesuwa się z jednego talerza na drugi, a czujnik rejestruje ten ruch. Następnie urządzenie dokładnie analizuje dane za pomocą algorytmów i wyświetla metryki na ekranie. Po zakończeniu ćwiczeń użytkownik może zsynchronizować dane ze swoim smartfonem lub komputerem stacjonarnym za pomocą aplikacji, która pozwala na śledzenie wyników i postępów. Należy zauważyć, że niektóre z dostępnych na rynku opasek nie posiadają wyświetlacza i wymagają synchronizacji danych, aby móc przeglądać i analizować zapisy.

1 thought on “Jak działa opaska sportowa?

  1. Fajny gadżet do kontrolowania snu. Można się zaskoczyć dzięki temu urządzeniu, jak niestabilny mamy sen.

Comments are closed.