Na co zwrócić uwagę kupując komputer dla gracza

W życiu wielu rodziców nadchodzi czas, w którym dziecko prosi o komputer do gier, by móc pograć ze znajomymi w ulubione gry. Często dzieje się tak, pomimo posiadania w domu komputera, jednak wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że dzisiejsze gry są wymagające i nie każdy komputer nadaje się do gier.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując komputer do gier?

Kluczową sprawą jest oczywiście karta graficzna, jednak o tym później. Na samym początku należy sobie powiedzieć o procesorze i pamięci RAM. Żeby móc spokojnie pograć, warto jest założyć pewnie minimum. Procesor Intel Core I5 (w miarę nowej generacji, np. 11 z roku 2021) lub AMD Ryzen 5, to procesory, które dadzą radę już przy większości gier. Jest to średnia półka, jednak przystępna cenowo. Procesory serii 7 (Intel Core I7 lub AMD Ryzen 7) oraz wyższe to już półka premium przeznaczona do najlepszych gier, streamowania ich do internetu i najlepszych detali graficznych podczas rozgrywki. Pamięć RAM minimalnie polecana do komputera gamingowego to 8 GB, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak 16 GB RAM.

Przejdźmy zatem do karty graficznej. Tutaj już należy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakie gry chcemy grać na tym sprzęcie. Jeśli są to tytuły klasyczne, takie jak GTA V czy FIFA, w zupełności wystarczą serie kart graficznych Nvidia Gforce GTX od 1050TI w górę. Jeśli jednak uwielbiamy testować nowe tytuły z najwyższej półki, jak chociażby najgłośniejszą polską premierę ostatnich lat – Cyberpunk 2077, to jednak warto postawić na serię RTX, np 3050 i wyższe.

Ile kosztuje komputer dla gracza? Wybrać gotowy zestaw, czy składać samemu?

Komputery dla gracza z kartą graficzną rozpoczynają się od około 3-3,5 tysiąca złotych. Tańsze komputery gamingowe można kupić przez internet. Jednak warto zapoznać się z artykułem na stronie wysylkowa.pl o bezpiecznych zakupach online, aby nie paść ofiarą oszustów. Pozwolą one na granie w średnio wymagające tytuły. Komputery za około 4-5 tysiąca złotych pozwolą na grę w wymagające tytuły, jednak może być konieczność obniżania jakości gry. Komputery z najlepszą grafiką i najmocniejszymi parametrami rozpoczną się od ceny 5 tysięcy złotych, jednak zapewnią najlepszą wydajność. Ceny będą podobne zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów. Różnica jest taka, że do komputera stacjonarnego potrzebne będą dodatkowe akcesoria, takie jak klawiatura czy monitor, które podniosą cenę o conajmniej 1000 złotych.

Gotowe zestawy będą nieco droższe, jednak złożone kompletnie przez znające się osoby. Jeśli nie masz żadnego pojęcia o składaniu komputerów i nie masz kogoś zaufanego, kto Ci doradzi i powie jak to zrobić – lepiej kup gotowy zestaw. Jeśli jednak znasz się na tym lub masz kogoś, kto Ci pomoże złożyć komputer – możesz zaoszczędzić nawet 15-20% wartości komputera. Dzisiaj niestety jest problem z dostępnością kart graficznych, więc często nie mamy wyboru i musimy decydować się na zakup gotowych konstrukcji.