Jaki rozmiar monitora będzie odpowiedni do pracy, a jaki do gier?

W obecnych czasach większość czynności wykonujemy w oparciu o ekrany monitorów. Praca, nauka czy rozrywka – każdy z tych elementów może wiązać się z korzystaniem z tego urządzenia. To sprawia, że wybór nowego monitora może okazać się problematyczny. Warto wiedzieć, że w zależności od jego przeznaczenia będziemy mieć do czynienia z innym rozmiarem. Jaki rozmiar monitora będzie odpowiedni do pracy, nauki czy rozrywki, a który najlepiej sprawdzi się do grania? Sprawdź, jak duży monitor wybrać, aby w pełni wykorzystać jego możliwości i używać go w sposób komfortowy dla oczu.

Jaki rozmiar monitora będzie optymalny?

Stoisz właśnie przed koniecznością zakupu, ale nie wiesz, jaki rozmiar monitora będzie optymalny w Twoim przypadku? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ wiele zależy od tego, jakie będzie przeznaczenie tego urządzenia, a także od Twoich osobistych preferencji.

Co więcej, wybierając rozmiar monitora, warto zwrócić uwagę na odpowiednią odległość monitora od oczu podczas korzystania. Ważne, aby ekran był oddalony od naszego wzroku o co najmniej pół metra, a w przypadku monitora 27 cali i większych optymalną odległością będzie co najmniej 70 cm*. To ważny element, o którym warto pamiętać, będąc użytkownikiem. Siadając zbyt blisko ekranu, będziemy niepotrzebnie męczyć wzrok. Oprócz odpowiedniej odległości warto zadbać o optymalną ilość wolnego miejsca, w którym chcemy umieścić monitor. Jeśli nie mamy całkowitej pewności co do wymiarów, możemy sprawdzić je w specyfikacji produktu.

Monitor 24 czy 27 cali – jaki wybrać do pracy biurowej i rozrywki?

Monitor 24 czy 27 cali – co jest istotne przy wyborze konkretnej przekątnej? Obecnie dużą popularnością cieszą się monitory, których przekątna wynosi 24 lub 27 cali. Takie urządzenia okażą się optymalne zarówno do pracy biurowej, jak i nauki czy też swobodnego przeglądania internetu. Z powodzeniem możesz oglądać na nich swoje ulubione filmy czy seriale.

Nie wiesz, który monitor 24- lub 27-calowy wybrać? Z pomocą przychodzi marka Samsung. Przykładem 24-calowego monitora do pracy i rozrywki będzie model Odyssey LS24AG300NUXEN. Natomiast 27-calowym modelem, który sprawdzi się także w roli monitora do gier, jest Odyssey LF27G35TFWUXEN. Za jego wyborem przemawia częstotliwość odświeżania 144 Hz, a także czas reakcji 1 ms, który pozwoli Ci nadążyć za rozgrywką.

Jak duży monitor wybrać?

Zastanawiasz się, jak duży monitor okaże się odpowiedni dla Ciebie? Tutaj, podobnie jak w przypadku wcześniejszych modeli, wybór będzie zależał od ilości wolnej przestrzeni, w której możesz ulokować urządzenie, jak i Twoich preferencji. Przyjęło się, że duże, często także zakrzywione monitory sprawdzają się tylko do gier, jednak nie jest to prawda. Duży, nawet 49-calowy monitor może okazać się nieoceniony w Twojej pracy. Idealnym przykładem będzie kolejny monitor marki Samsung, Odyssey LS49AG950NUXEN.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Na podstawie artykułu: PJWSTK, wrzesień 2008, Romuald K. Kotowski Ergonomia i zasady bezpiecznej pracy z komputerem.