Dysk M.2 – co to jest i jaki rodzaj wybrać?

Dyski M.2 były odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na szybką i wydajną pamięć. Złącze M.2, w połączeniu z magistralą PCIe pozwoliło w pełni wykorzystać możliwości SSD, hamowane do tej pory przez przestarzały już interfejs SATA III. Dlaczego warto wybrać dysk M.2? Co to za nośnik i jakie jego rodzaje możemy wyróżnić? Sprawdź!

Dysk M.2 – co to za nośnik i jakie ma zalety?

M.2 to nic innego jak format nośników półprzewodnikowych. Bardziej niż dyski twarde przypomina on wyglądem pamięć RAM. Jest bardzo kompaktowy, lekki i płaski, co umożliwia zamontowanie go nawet w płaskich laptopach czy tabletach. Jego największą zaletą jest fakt, że wpinany jest bezpośrednio w płytę główną – a konkretnie w dedykowane gniazdo. Nie wymaga więc żadnych dodatkowych kabelków zasilających ani nie zajmuje miejsca pod obudową.

Jeśli chodzi o rozmiar, szerokość tego nośnika wynosi zawsze 22 mm. Długość natomiast uzależniona jest od ilości chipów NAND. Najczęściej jest to 80 mm, choć występują też formaty 2230 czy 22110, czyli o długości 30 mm lub 110 mm.

SSD M.2 PCIe i M.2 SATA – różnice

Wśród dysków M.2 wyróżniamy dwa rodzaje, które różnią się w zależności od zastosowanej technologii komunikacyjnej – M.2 SATA oraz SSD NVMe. Pierwszy z nich bazuje na starym interfejsie SATA, który już wcześniej stosowany był w dyskach HDD i właśnie dla nich był stworzony. To znacznie ogranicza jego możliwości. Prędkość odczytu nośnika dochodzi zaledwie do ok. 600 MB/s. Różni się on także budową. Choć ma ten sam rozmiar i kształt, na złączu posiada klucze B + M, które zapobiegają włożeniu ich do innego niż dedykowanego dla nich gniazda.

Dysk M.2 SSD NVMe posiada tylko jeden klucz – M. To, co go odróżnia od SATA, to również technologia komunikacji. Nie wykorzystuje on sterowników komunikacyjnych SATA, a łączy się bezpośrednio z procesorem dzięki magistrali PCIe. W zależności od generacji, może osiągać do 4000 MB/s prędkości w przypadku PCIe 3.0 x4 oraz nawet do 8000 MB/s przy PCIe 4.0.

Dysk M.2 PCIe czy M.2 SATA – co wybrać?

Wydawałoby się, że wybór dysku jest oczywisty. W końcu tylko SSD M.2 PCIe zapewnić może Ci niesamowitą prędkość i wydajność. Tak naprawdę wszystko jednak zależy od Twojego zapotrzebowania i możliwości Twojego laptopa czy komputera. Po pierwsze, jeśli dysk M.2 PCIe miałby być wykorzystywany wyłącznie do przeglądania internetu czy korzystania z pakietu Office – nie zauważysz żadnej różnicy między wydajnością tej wersji a M.2 SATA i okaże się, że nie warto przepłacać. Po drugie, może się też okazać, że Twój laptop – mimo że posiada gniazdo M.2, nie obsługuje standardu PCIe. Wówczas kupno nośnika SSD NVMe okaże się bezsensowne, ponieważ i tak nie wykorzystasz jego potencjału – będzie działać z prędkością SATA.

Jeśli więc Twój sprzęt na to pozwala, a Ty chcesz używać nośnika do edycji wideo, gier czy obróbki zdjęć, wówczas lepszym wyborem będzie M.2 NVMe.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.