GeForce GTX 1080 – potwór z problemami

Co może być wielkim marzeniem praktycznie każdego gracza w czerwcu roku 2016? Karta graficzna GeForce GTX 1080 Founders Edition wydaje się dość oczywistym wyborem. To wydajnościowy potwór, stworzony z myślą o rozrywce dla Glorious PC Master Race! 4K, 120 FPS, VR… Z tym że należy pamiętać, iż jest to potężna karta, która będąc bardzo nowoczesną konstrukcją, wydana została pośpiesznie i wydaje się, że nie do końca jeszcze sprawdzona.

GeForce GTX 1080 Founders Edition to karta graficzna, która zdecydowanie, pod względem przynajmniej wydajnościowym – należy do ścisłej czołówki w połowie roku 2016. Podstawę systemu chłodzenia tej arcypotężnej karty graficznej stanowi turbina. Brzmi to może nieco niestandardowo, ale nie jest to jednak pierwszy raz, gdy wykorzystano to rozwiązanie do chłodzenia karty graficznej. Jasne, turbina kojarzy nam się bardziej z samolotami czy samochodami, jednak jeżeli działa przy chłodzeniu karty graficznej, to czemu by z niej nie skorzystać? Ano, dobrze byłoby wiedzieć co się robi, a jak się okazało, skądinąd bardzo kompetentni (ba, w sumie to ponoć najbardziej kompetentni na świecie) inżynierowie NVIDII popełnili gdzieś kardynalny błąd… Karta GeForce GTX 1080 Founders Edition z nie do końca znanych użytkownikom przyczyn potrafi nagle zmienić obroty turbiny, co przekłada się rzecz jasna na znaczące zwiększeni jej głośności, które w żaden logiczny sposób nie odzwierciedla poziomu obciążenia, pod którym w danej chwili się znajduje. Jest to o tyle szkodliwe, że turbina potrafi bardzo nagle zwiększyć swoje obroty, co drastycznie wpływa na żywotność całej konstrukcji.

Znalezienie źródła problemu zajęło inżynierom firmy NVIDIA około tygodnia. Na całe szczęście, problem można rozwiązać z poziomu sterowników i nie jest konieczna interwencja w BIOS karty graficznej. Bardzo dobrze – GeForce GTX 1080 Founders Edition, to bezsprzecznie jedno z najlepszych rozwiązań w dziedzinie kart graficznych na chwilę obecną. I nie zanosi się, aby miało się to zmienić przez najbliższe miesiące, nawet mimo starań ze strony targanej kłopotami firmy AMD.

1 thought on “GeForce GTX 1080 – potwór z problemami

  1. Czekam aż GTX 1080 będzie bez problemu dostępny. Sytuacja na rynku kart graficznych jest lepsza, ale wciąż brakuje urządzeń.

Comments are closed.