Karta graficzna Asus Radeon R9 270x

Karta graficzna, o której dzisiaj napiszę to Radeon r9 270x znanego producenta firmy Asus. Dlaczego akurat ta konkretna karta? Ponieważ jest to najtańszy obecnie na rynku produkt z chipsetem R9 270x oferujący zadowalającą wydajność w grach komputerowych. Bezpośrednim rywalem karty ze stajni Nvidii jest Geforce gtx 750ti kosztujący co prawda do około 200zł mniej, ale równocześnie sporo wolniejszy od karty spod znaku ATI i nie koniecznie pozwalający cieszyć się płynna rozgrywką w nowszych tytułach. Dlatego właśnie gracze zainteresowani wymiana grafiki, których ogranicza budżet powinni zwrócić uwagę na tę pozycje Asusa.


Wizualnie, pierwszym co rzuca się w oczy jest dosyć rozbudowane chłodzenie DirectCU II z dwoma wentylatorami. System ten jest nieco większy niż sama karta (nieco wystaje za płytkę) ale w pełni spełnia swoje zadanie. Podczas gry nie odnotowałem temperatur większych niż 55 stopni Celsjusza a obudowa mojego blaszaka nie jest zbyt wydajnie wentylowana. Wentylatory słychać, jednak nie jest to uciążliwy dźwięk.
Jeżeli chodzi o wydajność urządzenia nie można mu wiele zarzucić. W testach wypada tylko odrobinę gorzej niż jej droższa siostra – Asus Radeon R9 270x w wersji top ze zwiększonymi zegarami. Karta pracuje z częstotliwoscią rdzenia 1000 Mhz (boost 1050) i posiada 2 Gb pamięci o taktowaniu 5600 Mhz na szynie 256 bit. Daje wystarczającą moc do najnowszych gier takich jak Wiedźmin 3 w full hd i średnich detalach bez problemu utrzymując granice 30 klatek na sekundę. Pomimo, że obsługuje pci-e w wersji 3. 0 to również na starszych wersjach złącza pci-e 2. 0 czy 1. 1 powinna działać bez problemu. Zestaw wyjść / wejść jest wystarczający i zawiera 1 wyjście hdmi 1 Display Port i 2 wyjścia DVI. Istnieje także możliwość podłączenia 2 jednakowych kart w systemie CrossFire ale ze względu na dosyć spory pobór prądu może się to okazać nieprzydatne. Karta obsłuży również najnowszą wersje directX 12, w którym powinna pokazać jeszcze większą wydajność.


Podsumowując:


Jeśli ktoś szuka karty graficznej do gier w cenie około 700zł raczej nic lepszego nie znajdzie. Karta z najnowszej rodziny od ATI – Radeon R7 370 chociaż w podobnej cenie, ustępuje 270x w kwestii wydajności. Jest to więc najbardziej optymalny wybór w tym segmencie cenowym.