Android 13 dla TV jest już rzeczywistością!

Kiedy mówimy o Androidzie, musimy rozróżnić system operacyjny używany na telefonach komórkowych różnych marek, a także tych od Google, od oprogramowania, które daje życie telewizorom i innym urządzeniom pracującym na Android TV. Choć obie platformy są niemal identyczne, w obu przypadkach obierają inne ścieżki, które oznaczają, że nie są tak samo obecne na rynku.

O ile Android 13 jest już rzeczywistością w wielu sprzedawanych lub sprzedawanych telefonach, o tyle Android 13 dla telewizorów nie pojawił się do tej pory. I minie trochę czasu zanim zobaczymy to w pierwszych modelach, a będzie wiele najnowszych Smart TV, które nawet tego nie dostaną. Niemniej jednak Google po kilku miesiącach testów ogłosiło jego premierę, więc przyjrzyjmy się, co ma do zaoferowania w zakresie nowych funkcji.

Co nowego w urządzeniach Android TV?

Jeśli masz telewizor z Android TV lub urządzenie z tym systemem operacyjnym, to są szanse, że jeśli sprawdzisz wersję, z której korzysta, to nie wyjdzie poza Androida 11 i to w najlepszym wypadku. Nie przeszkadza to Google w wydawaniu co roku nowych wersji swojego systemu operacyjnego dla telewizorów i innych urządzeń, a teraz przyszła kolej na Androida 13 dla TV. Nie oznacza to, że pojawi się ona w najbliższym czasie, ale daje nam pojęcie o tym, co nowego.

AudioManager

Ulepszenia w AudioManager API, zmiana, która pozwoli na dostosowanie kompatybilności audio z aktywnym urządzeniem audio, a tym samym wybór optymalnego formatu, a wszystko to przed rozpoczęciem odtwarzania.
Użytkownik będzie miał możliwość zmiany domyślnej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania na kompatybilnych urządzeniach podłączonych przez HDMI.

MediaSession

Cykl życia MediaSession wyświetla teraz zmiany stanu HDMI, ułatwiając kluczom sprzętowym i innym urządzeniom HDMI wstrzymywanie treści i oszczędzanie energii, gdy wykryją, że użytkownik zmienił źródło wejścia i nie ogląda już tego HDMI.

Wizard

Pojawiły się nowe funkcje i na przykład stany sprzętowych przełączników wyciszenia są odzwierciedlone w systemowych kontrolkach prywatności. Zaktualizowane zostały elementy sterujące użytkownika dotyczące dostępu do mikrofonu Wizard w pilocie.

InputDevice

Interfejs API InputDevice obsługuje teraz różne układy klawiatury. Android 13 umożliwia aplikacji odpytywanie nowych systemowych ustawień preferencji opisów dźwiękowych, pomagając programistom w automatycznym dostarczaniu opisów dźwiękowych zgodnie z preferencjami użytkownika.

Podsumowanie

Oprócz tych wszystkich nowych funkcji w Androidzie 13 dla TV, znajdziemy jak Google poprosi producentów o wymaganie od swoich urządzeń większej pojemności pamięci masowej, minimum 16 GB, aby uniknąć problemów z nasyceniem podczas instalowania aplikacji.

Więcej informacji na temat systemów Android znajdziemy na portalu https://e-gracz.pl.